Grzebień malarski jest najczęściej stosowanym przyrządem do pomiaru grubości powłoki na mokro. Jest to narzędzie pracy każdego malarza, bez niego „to jak bez ręki”. Dlaczego?
Grubość warstwy mokrej, to odległość między powierzchnią podłoża a świeżo nałożonym materiałem powłokowym. Kiedy wykonać taki pomiar? Pomiar grubości na mokro wykonuje się niezwłocznie po nałożeniu warstwy, aby otrzymać oczekiwaną grubość powłoki po utwardzeniu.
Jest to bardzo ważny pomiar, który zapobiega „dokładaniu lub ściąganiu grubości”, umożliwia malarzowi dobre wykonanie pracy bez czasochłonnych i kosztownych poprawek. Dlatego warto poświęcić parę chwil na takie pomiary.
Grzebieniem malarskim można zmierzyć grubość od 5 µm do 2000µm, w zależności od modelu.
Przed dokonaniem pomiaru należy upewnić się, że grzebień malarski jest nieuszkodzony. Przyrząd musi być czysty, zęby proste, niezużyte. Grzebień musi przylegać prostopadle do podłoża i równolegle do ewentualnej osi krzywizny. Kontrola sprzętu i poprawne wykonanie czynności są bardzo ważne. Można przyjąć, że ostatni zwilżony ząb narzędzia, to grubość powłoki na mokro.
Oprócz metalowych istnieją grzebienie plastikowe do jednorazowego użytku. Szczególnie przydatne gdy klient wymaga dowodu z badania, można wtedy dołączyć jednorazowy przyrząd do raportu.
Uwaga! W przypadku farb epoksydowych wysoko cynkowych pomiar może być obarczony dużym błędem.
Przy pomiarach warstwy farby etylokrzenianowej grubość mierzymy według zasady:
Krok 1: Po malowaniu natryskiem czekamy 15 – 30 min.
Krok 2: Kładziemy folię o znanej grubości na powierzchnię wymalowaną i przyrządem do pomiaru DFT mierzymy grubości odejmując od pomiaru znaną grubość foli. Pomiary prowadzimy w ten sposó, aby równomiernie rozłożyć nacisk sondy na powierzchnię i otrzymać dokładniejsze wyniki.