Badanie to jest niszczącą metodą pomiaru grubości powłok. Umożliwia pomiar grubości pojedynczej lub wielu powłok na praktycznie wszystkich podłożach, w tym na drewnie, tworzywach sztucznych, metalach itp. Dzięki niemu możemy mierzyć nie tylko grubość poszczególnych powłok, ale i obserwować wady podłoża i powłok. Urządzenie do tego badania jest zintegrowanym z nożami mikroskopem siatkowym z oświetlaczem. Mikroskop jest wyposażony w podwójną skalę (mm i cale), która pozwala podać wymiar mikrometrach i milsach (1 mils = 25 µm). Sprzęt najczęściej wyposażony jest w komplet noży o określonych kątach ostrza.
Zakres badanych grubości np. dla modelu SP 111x to 2 – 1800 µm.
Aby móc dokonać pomiaru grubości tą metodą powłoka badana musi mieć właściwości, które pozwolą jej wytrzymać cięcie nożem, zatem musi być dobrze utwardzona, o dobrej przyczepności.
Przed przystąpieniem do nacięcia, warto w wybranym miejscu do badania narysować prosta linię kontrastującym do warstwy nawierzchniowej pisakiem. Ułatwi to odnalezienie miejsca przy przesuwie nożem i oznaczanie grubości. Nacięcie klinowe prowadzi się pod znormalizowanym kątem ostrym od 5,7° do 45°. Dobór kąta nacięcia zależy od grubości powłoki, przy małych grubościach stosujemy niskie kąty by wydłużyć przekrój warstw.
Ważnym jest aby nacięcie prowadzić przez powłoki do samego podłoża, co przy twardszych systemach powłokowych (np. epoksydy modyfikowane, poliestry) wymaga sporej siły nacisku.
Następnie w nad nacięciem ustawiamy przyrząd i włączając oświetlenie ustawiamy ostrość dla pola obserwacji. Mikroskop ma powiększenie 50 x z okularem umożliwiającym pomiar każdej warstwy z dokładnością uzależnioną od kąta nacięcia i odczytu, ale dla małych kątów można przyjąć błąd odczytu rzędu 2 µm.
Przyrząd umożliwia także obserwację wad wewnątrz powłok: wtrąceń, kawern powstałych wskutek gromadzenia np. rozcieńczalnika, głębokości kraterów, pinholi itp.
- Skrót PIG oznacza: Paint Inspection Gauge, co w wolnym tłumaczeniu rozwijamy jako: inspekcyjny wskaźnik powłok.