Miernik wykorzystujący fale ultradźwiękowe to nieniszcząca, akustyczna metoda pomiaru grubości powłok, która z dnia na dzień staje się bardziej popularna. Sposobność oceny grubości pokrycia jest zgodna z normą ISO 2808, opisana we wspomnianym dokumencie jako metoda 10. Jest o tyle ciekawa, że pozwala na dokładną analizę systemu malarskiego tzn. można zobaczyć poszczególne grubości warstw i ich ilość bez konieczności badania powłoki metoda nacięcia klinowego.
Jak pracuje taki miernik? Zasada działania polega na określeniu czasu przejścia sygnału ultradźwiękowego przez wszystkie warstwy do podłoża.
Sonda emituje znaną długość fali ultradźwiękowej, która wędruje w głąb powłoki do momentu napotkania innego ośrodka. Może to być kolejna warstwa z systemu wielowarstwowego lub podłoże. Drgania zostają częściowo odbite i powracają do głowicy, gdzie są przeliczane na grubości.
Mając miernik ultradźwiękowy lub body PosiTector i odpowiednią sondę, w sposób nieniszczący możliwa jest dokładna analiza systemu malarskiego.
Oznaczanie grubości powłok suchych metodą akustyczną, to również świetny sposób na sprawdzenie, czy w danym miejscu zostały wykonane wyprawki. Mimo, iż farba jest ta sama, to różny czas nałożenia warstw pozwala na takie badanie.
Miernik wykorzystujący fale ultradźwiękowe, to świetne narzędzie w ręku każdego inspektora. Mogą prześledzić tok prac, jakie zostały w rzeczywistości wykonane i to w każdym momencie ich zaawansowania.