Wyprawianie, to jeden z elementów procesu aplikacji wyrobu malarskiego na powierzchnię. Czynność ta polega na nakładaniu, wtarciu, małej ilości farby w miejsca trudno dostępne przed aplikacją pełnej warstwy np. natryskiem hydrodynamicznym. Stosuje się je w celu uzyskania szczelnej powłoki bez otwartego filmu i niedomalowań.
Wyprawki nakładane są na spoiny, krawędzie, naroża i inne miejsca trudno dostępne za pomocą pędzla. Wyprawiając zmniejszamy napięcie powierzchniowe dla kolejnej aplikowanej warstwy. W trakcie natrysku rozpylona farba łatwiej zakotwiczy się na powierzchni zwilżonej wyrobem malarskim niż na suchej. Stosowanie wałka nie jest zalecane ze względu na nie wystarczającą penetrację powierzchni. Dodatkowo uciążliwe jest operowanie w miejscach o utrudnionym dostępie.
Wykonując wyprawki staramy się unikać zacieków. Na bieżąco usuwamy ewentualne zanieczyszczenia np. włosie z pędzla.
Rozprowadzamy farbę na krawędziach. Wyprawiamy trudno dostępne miejsca. Wcieramy wyrób malarski. Elementy po wyprawkach.
Wyprawianie dotyczy każdej warstwy w systemie powłokowym. Elementy konstrukcji wyprawiamy tyle razy ile pełnych warstw aplikujemy. Przy trójwarstwowym systemie powłokowym, wyprawiamy trzy razy.
Precyzyjne i dokładne wykonanie wyprawek pozwoli nam uzyskać ciągłość powłoki właściwej z zachowaniem specyfikowanej grubości.
Niestarannie wykonane wyprawki. Niestarannie wykonane wyprawki.