Wśród metod czyszczenia na mokro wyróżniamy obróbkę hydrościeną i water – jetting, czyli czyszczenie strumieniem wody pod wysokimi ciśnieniem. Obecność wody w technice czyszczenia powoduje powstanie na powierzchni rdzy nalotowej. Jest ona klasyfikowana, według ISO 8301-4 w trzech stopniach: L – lekka, M – średnia i H – silna rdza nalotowa. Musi lub może być usunięta za pomocą szczotki, papieru ściernego czy lekką obróbką strumieniowo – ścierną. Dzięki obecności wody sole są zmywane, a olej i tłuszcz ulegają emulsyfikacji.
Obróbka hydrościerna.
Obróbka hydrościerna, to czyszczenie powierzchni z wykorzystaniem wody i ścierniwa, dzieli się na dwa rodzaje:
- czyszczenie w osłonie wodnej – gdzie głównym medium zasilającym jest sprężone powietrze, natomiast woda doprowadzana jest do dyszy w postaci mgiełki. Ogranicza się w ten sposób pylenie.
- typowe czyszczenie – ścierniwo zasysane jest z pojemnika przez strumień wody lub ścierniwo jest wtryskiwane do strumienia wody.
Jako ścierniwo używane są: elektrokorund, żużle odpadowe czy kwaśny węglan sodu NaHCO3.
Water – jetting.
Metoda nazywana również jako: aquajetting, watercleaning czy hydrojetting. W nazewnictwie należy unikać sformułowania -blasting, które kojarzy się ze ścierniwem. Materiałem ściernym i medium zasilającym jest woda. Strumień wody nie jest w stanie zmienić profilu powierzchni, nierówności są wynikiem działania procesów korozyjnych. W zależności od ciśnienia wody zależy wielkość energii cząsteczek wody uderzających o powierzchnię, a co za tym idzie podział na techniki.
Czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem dzielimy na grupy:
- LP WC (Low Pressure Water Cleaning) – mycie strumieniem wody pod niskim ciśnieniem <34 MPa, zastosowanie w gospodarstwach domowych i przemysłowych;
- HP WC (High Pressure Water Cleaning) – mycie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem 34 – 70 MPa,
- HP WJ (High Pressure Water Jetting) – czyszczenie strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem (70 – 170 MPa),
- UHP WJ (Ultra High Pressure Water Jetting) – czyszczenie strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem (powyżej 170 MPa); typowo stosuje się 250 MPa.
Ciśnienie poniżej 70 MPa spotykane są najczęściej do czyszczenia wodą (mycia). Spotykane są najczęściej w myjkach ciśnieniowych szerokiego zastosowania.
Zalety prowadzenia czyszczenia wodą:
- brak zapylenia powierzchni,
- brak emisji pyłu do środowiska,
- brak odkształceń konstrukcji,
- mniej odpadów,
- brak iskrzenia.
Wady czyszczenia wodą:
- brak możliwości kształtowania profilu,
- występowanie rdzy nalotowej,
- proces prowadzony w temperaturach powyżej 0°C.
Czyszczenie wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem stosowane jest np. do czyszczenia kadłubów. Można usuwać całkowicie lub częściowo zniszczone powłoki malarskie, rdzę, luźną zgorzelinę czy pokrycia z powłoki metalowej.