Firma DeFelsko proponuje ciekawe rozwiązanie dla osób związanych z branżą korozyjną. Oferuje tzw. „body”, (które omówimy przy okazji recenzji miernika PosiTector 6000), które jest jednostką centralną dla całej serii wymiennych sond dedykowanych do różnego rodzaju badań. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż wyniki różnych pomiarów zawsze mamy pod ręką, w jednym urządzeniu co znacznie ułatwia dalszą obróbkę danych. Ponadto jest to rozwiązanie znacząco tańsze od propozycji konkurencji. No i nie można pominąć aspektu oszczędzenia miejsca w torbie inspektorskiej, zwłaszcza gdy zawód ten się feminizuje….
Artykułem tym rozpoczynamy cykl recenzji wymiennych sond proponowanych przez firmę DeFelsko. Zajmiemy się jedną z najpopularniejszych z nich – DPM (ang. Dew Point Meter). Występuje ona w 5 wariantach.
- DPM – najczęściej spotykana sonda, mierząca podstawowe parametry (Ta, Ts, Td, RH, Ts-Td),
- DPMIR – sonda mierząca podstawowe parametry, dodatkowo posiadająca funkcję pirometru,
- DPMS – sonda z czujnikiem temperatury na przewodzie, do badania trudno dostępnych miejsc,
- DPMA – sonda z dołączonym miernikiem prędkości wiatru,
- DPMD – sonda wkręcana, z gwintem do badania atmosfery wewnątrz zbiorników i rur.
Poniżej przykład sondy DPM oraz DPMS z sondą znajdującą się na przewodzie. Rysunkiem ilustrujemy wygląd, gdyż nie mieliśmy odpowiedniego zdjęcia.

Sonda DPM służy do badania warunków otoczenia. O tym jak ważne są to pomiary pisaliśmy w artykule: Pomiar warunków atmosferycznych.
Mierniki firmy DeFelsko charakteryzują się solidną, mocną obudową. Materiał obudowy to ABS, dobrze sprofilowany i spasowany, no i co też ważne miły w dotyku. Dołączony do zestawu gumowy pokrowiec (tzw. holster) dodatkowo chroni miernik. Do pokrowca można zapiąć klips do spodni, lub magnes – dzięki któremu możemy sobie powiesić na naszej stalowej konstrukcji i wykonywać pomiary Zdecydowanym plusem jest bardzo kontrastowy ekran. Prezentacja graficzna pomiarów jest czytelna i dobrze widoczna. Sama zaś sonda, zbudowana jest podobnież solidnie, ale jak w przypadku każdego miernika musimy o nią dbać. Stąd producent zaopatrzył ją w kapturek chroniący delikatną końcówkę do pomiaru temperatury. Trochę nieszczęśliwie zaprojektowano mocowanie tegoż kapturka, gdyż ma on tendencję do spadania, w związku z czym użytkownik bardziej dba o kapturek niż samą sondę:-)
Po włączeniu, miernik pokazuje następujące parametry:
- RH – wilgotność względna,
- Ta – temperatura powietrza,
- Ts – temperatura stali,
- Td – temperatura punktu rosy,
- Ts – Td – różnica pomiędzy temperaturą stali a temperaturą punktu rosy.


Zakresy pomiarowe dla sondy DPM prezentują się następująco:

Parametry miernika:
ROZMIAR | 159 x 61 x 31 mm |
WAGA ZESTAWU | 150g (bez baterii) |
ZASILANIE | 3 x AAA |
Poniżej przedstawiamy przegląd menu miernika DPM zapiętego do „body” Advanced.
Fot.1 Ekran funkcji miernika. Fot.2 Menu pamięci miernika. Fot.3 Funkcja LOG. Fot.4 Ustawienia alarmu. Fot.5 Ustawienia ogólne. Fot.6 Ustawienia połączenia.
Urządzenie pozwala na ustawienie nowej serii, czyli zapisu pomiarów w jednej komórce (fot. 2). Ciekawą funkcją jest funkcja LOG czyli tzw. loggera (fot. 3). Tryb ten polega na ciągłych pomiarach w określonym interwale czasowym. Jak widzimy na zdjęciu miernik pozwala ręcznie ustawić oczekiwany interwał czasowy. Samo ustawianie jest bardzo proste, poruszamy się przyciskami -/+. Miernik w konfiguracji DPM pozwala również na ustalanie limitów, dostajemy sygnał dźwiękowy, gdy ustalona granica zostaje przekroczona (fot. 4). Fot. 5 przedstawia ekran ustawień, natomiast fot. 6 pokazuje dostępne rodzaje połączenia urządzenia. Zdecydowanym plusem mierników PosiTector jest mnogość sposobów pobrania wyników.
Funkcją wyróżniającą miernik PosiTector wśród innych tego typu jest ilustracja bieżących pomiarów przy pomocy wykresów w czasie rzeczywistym. Mamy możliwość obserwacji pomiarów Ta, Ts, Td, Ts – Td, RH na wykresach, które „na żywo” pokazują wyniki.
Miernik firmy DeFelsko nie jest jednak jedynym sprzętem tego typu występującym na naszym rynku. Na poniższej fotografii zamieścilismy jeszcze 2 inne bardzo popularne urządzenia firm Elcometer i TQC.

Jakość obudowy powyższych mierników nie różni się znacząco. TQC oraz ELCOMETER posiadają wbudowaną gumę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi,(zarówno obudowy miernika jak i samego czujnika temperatury podłoża) PosiTector posiada jednak nakładaną, gumową obudowę, tzw. holster. Ponadto ma zdejmowaną osłonkę sondy. Jak widać na zdjęciu ekran PosiTector’a (mimo, że sam miernik jest mniejszy) dane wyświetlane na ekranie są bardziej czytelne niż u konkurencji. Bez problemu można je odczytać z większej odległości, co jest niemalże zupełnie niemożliwe w przypadku pozostałych mierników. Kolejnym ważnym parametrem jest również stabilizacja pomiarów. Najszybciej stablizują się pomiary w TQC Dewcheck, potem lokujemy PosiTectora, najdłużej stabilizuje się ELCOMETER (w okolicach 5º C stabilizacja potrafi trwać nawet 20 min…). No i na koniec: tylko PosiTector oferuje graficzną reprezentację pomiarów w funkcji czasu, a to dobra i przydatna rzecz, gdyż pozwala obserwować tendencje zmian parametrów. Przydaje się to w trybie loggera, gdzie zamiast przeglądać dziesiątki, setki danych, można sobie sprawdzić wykres i od razu wyłapać interesujące nas dane.
Sprzęt do testów dostarczyła firma BEMAKOR