Konduktometr to miernik za pomocą którego możemy zmierzyć przewodność różnych roztworów, m. in. wody. Przewodność elektrolityczna wody, zwana również przewodnością elektryczną wody, jest to zdolność wody do przewodzenia prądu elektrycznego. Przewodność elektryczna pozwala określić stopień mineralizacji wody, czyli stopnień jej zasolenia. W antykorozji korzystamy z konduktometru np. przy badaniu zasolenia powierzchni metalu przed aplikacją farb i lakierów. Badanie takie zostało unormowane, a powszechnie nazywane jest testem Brele’a. Konduktometr wchodzi w skład zestawu do badania zasolenia.
Jednym z najczęściej spotykanych urządzeń jest model ECTestr11+. Konduktometry te występują w dwóch wariantach: wariant zwykły i plus. Model z + wyposażony jest w dodatkowe funkcje jak np. pomiar w wielu zakresach, kalibracja do trzech punktów i pomiar w wyższej rozdzielczości. ECTest11+ oferuje kalibrację automatyczną oraz manualną, może być jednopunktowa bądź wielopunktowa. Możemy dowolnie wybierać kombinacje tzn. przykładowo może być automatyczna-jednopunktowa, manualna-jednopunktowa, automatyczna-wielopunktowa itp.
Którą kalibrację wybrać? Kalibracja jednopunktowa stosowana jest do jednego zakresu pomiarowego, a kalibracja wielopunktowa – gdy mierzymy w wielu zakresach.
Automatyczna czy manualna? Kalibracja automatyczna rozpoznaje i weryfikuje znane roztwory kalibracyjne (84 μS, 1413 μS, 12.88mS). Do zestawu dołączony jest roztwór 84 μS/cm. Podczas kalibracji manualnej możemy wykorzystywać inne roztwory, których wymaga np. specyfikacja.
Jak często kalibrować? Gdy istnieje podejrzenie, że nasze wyniki nie są jednoznaczne.
Poniżej fotorelacja z najczęściej wykorzystywanej metody kalibracji tego rodzaju konduktometru czyli AUTOMATYCZNA – JEDNOPUNKTOWA z wykorzystaniem dołączonego roztworu o przewodności 84 μS.
Przepłukanie celki roztworem kalibracyjnym. Właściwa kalibracja.
Ekran widoczny po kalibracji. Testowe sprawdzenie kalibracji.
Do najnowszych zestawów oferowanych przez firmę TQC dołączana jest nowa edycja mierników. Wygląda nieco inaczej, ma również nowe funkcje i inne rodzaje kalibracji. W mierniku tym poza kalibracją przewodności istnieje możliwość kontroli ustawień temperatury. Kalibracji można dokonać automatycznie lub manualnie. Menu w mierniku jest w języku angielskim, a przyciski są opisane dość intuicyjnie.
Kalibrację wykonujemy automatycznie lub manualnie. My do kalibracji automatycznej wykorzystaliśmy roztwór dołączony do zestawu, jego przewodność wynosiła 84 μS.
Włączamy miernik. Do celki nalewamy roztwór kalibracyjny i wciskamy przycisk CAL. Migający zegar oznacza, że pomiar się stabilizuje. Na tym etapie miernik określa jaki roztwór jest użyty do kalibracji. U nas wybrał dobrze, bo 84 μS. Zatwierdzamy przyciskiem. Pomiar właściwy, miernik stabilizuje wynik. Gdy pomiar zostanie ustabilizowany, zatwierdzamy przyciskiem.
Jak widać kalibracja obu mierników nie jest niczym skomplikowanym. Warto sprawdzić ustawienia konduktometru, bo często robiąc badania, krok ten jest pomijany.