Pomiar chropowatości metod taśmy replikacyjnej (ang. replica tape) jest jednym z wielu sposobów badania chropowatości powierzchni i jest ujęty w normie ISO 8503-5. Badanie polega na odwzorowaniu profilu powierzchni na specjalnej taśmie i wyznaczeniu średniej maksymalnej odległości między szczytem a doliną odciśniętego profilu. Metoda znalazła zastosowanie przy badaniu profilu powierzchni czyszczonych metalowym, jak i niemetalowym materiałem ściernym. Wielką zaletą metody jest to, że dzięki odciskowi na taśmie, możemy udokumentować mierzoną chropowatość w sposób trwały.
Zestaw pomiarowy jest dosyć skromny. Składa się z mikrometru oraz specjalnych naklejek – taśm. Taśmy te, posiadają okienka, pokryte polimerową gąbką, która podczas badania zmniejsza swoją grubość o około 25%. Polimer odwzorowuje profil powierzchni. Jedna rolka taśmy wystarcza na 50 pomiarów. Dostępne są 4 rodzaje taśm, które różnią się zakresem pomiarowym.
- X COARSE Plus – zakres: 116 do 127µm,
- X COARSE – zakres: 40 do 115µm,
- COARSE – zakres: 20 do 50µm,
- COARSE MINUS – zakres: 12 do 25µm.
Przed każdym pomiarem zerujemy miernik. W przypadku użytego przez nas przyrządu jest to żółty przycisk. Wynik pomiaru odczytywany jest na wyświetlaczu cyfrowym, a jednostką są mikrometry. Producent zapewnia odczyt z dokładnością +/- 5 mikronów. Urządzenie zasilane jest baterią.
PRZEBIEG BADNIA
- Wybieramy miejsce badania oraz dobieramy grubość taśmy do spodziewanego profilu. Uwaga! Norma dopuszcza pomiar komparatorem w celu określenia zakresu chropowatości i dobrania odpowiedniej taśmy.
- Kalibrujemy miernik.
- Pobieramy pojedynczą naklejkę z pojemnika i przyklejamy na oczyszczoną powierzchnię. Temperatura powierzchni nie może być wyższa niż 54 stopnie Celsjusza.
- Zaokrąglonym narzędziem pocieramy okienko, aż jego powierzchnia będzie równomiernie przyciemniona.
- Usuwamy taśmę z powierzchni i umieszczamy pomiędzy szczękami mikrometru, upewniając się, że taśma jest odpowiednio wyśrodkowana. Delikatnie zwalniamy żółty przycisk miernika, aby zmierzyć profil powierzchni. Od uzyskanego pomiaru odejmujemy grubość taśmy (zazwyczaj jest to 50 mikrometrów). Liczba pomiarów uzależniona jest od wymagać zleceniodawcy.
Pomiar chropowatości taśmą replikacyjną jest szybki i stosunkowo łatwy. Badanie wykonuje się zaledwie w kilka minut. Nie jest konieczne noszenie dużego miernika, wystarczy niewielka rolka taśmy i mikrometr. Dodatkowo, naklejkę z wykonanych pomiarów można dołączyć do raportu.