Pomiar warunków klimatycznych prowadzi się przy użyciu różnych urządzeń. Na rynku istnieje wiele rodzajów mierników, jednak najczęściej używanymi są te elektroniczne, ze względu na ich prostą obsługę i szybkie działanie. Przykładem takiego miernika jest produkowany przez firmę TQC DewCheck, model już obecnie oznaczony numerem 4. Potocznie, ogół urządzeń mierzących warunki klimatyczne nazywa się DewCheckami, jednak jest to nazwa własna konkretnego modelu, produkowanego przez firmę TQC. Miernik którym się zajmiemy, tak naprawdę jest klonem bardzo podobnego (jedyne różnice to kolor obudowy – w wersji Elcometra – oczywiście pomarańczowy:-)).
Kupując miernik, otrzymujemy go w zestawie z pokrowcem chroniącym najważniejszą część miernika – jego sondę. My zaprezentowaliśmy zestaw roboczy, stąd widoczne zabrudzenia pokrowca. Dodatkowo w kartoniku znajdziemy smycz na rękę, świadectwo kalibracji, kabel USB do podłączenia z komputerem (stosunkowo od nie dawna) i baterie. Obudowa miernika sprawia wrażenie solidnej, wykonana jest z ABS. Gumowe wstawki po bokach ułatwiają trzymanie miernika w dłoniach, a podobna wstawka wokół wyświetlacza ma chyba za zadanie poprawić wygląd bojowy, bo samego wyświetlacza raczej nie ochroni. Panel czołowy to duży graficzny wyświetlacz LCD (z podświetleniem) i 5 przycisków – jak na fotografii u góry. Wyświetlacz jest wykonany w starej technologii STN mono. Wyświetlane parametry mierzonych wielkości mogą sprawić problem z odczytem z uwagi na wielkość cyfr. Tylko różnica między punktem rosy a temperaturą podłoża ma większe fonty widoczne z większej odległości. Wyświetlacz ma 5 s podświetlenie, włącza się go przyciskami góra/dół. Obok sondy znajduje się dioda LED, którą z dumą nazwano latarką i dedykowano jej osobny przycisk. Latarka włączana jest na kilka sekund i o jej wyłączeniu decyduje jedynie układ czasowy. Z tyłu obudowy znajdziemy pokrywkę zamykaną na śrubę pod którą rezydują 3 baterie w wymiarze AA. Z tyłu miernika umiejscowione jest też gniazdo RS232, do którego można podłączyć kabel – przejściówkę RS232-USB lub coś co nazywa się dokiem. Dok ten, pozwala na mocowanie miernika na konstrukcji stalowej za pomocą magnesu, dodatkowo w doku znalazło się miejsce dla sondy do mierzenia temperatury podłoża. Wejście zainstalowane w doku pozwala na przerzucenie danych z miernika na komputer. Nie jest to jednak takie proste, bo okazuje się, że konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego sterownika, aby urządzenie było gotowe do pracy.
Urządzenie to mierzy warunki atmosferyczne zgodnie z normami ISO 8502-4, ASTM D3276-05.
DANE TECHNICZNE
Poza podstawowymi danymi takimi jak, waga czy wygląd urządzenia interesuje nas przede wszystkim w jakich zakresach będziemy mogli przeprowadzać badania. Jak widać w przypadku DewCheck 4 zakresy temperaturowe i wilgotność są bardzo szerokie (temp: -20°C – +80°C/wilgotność: 0-100%). Sprzętów typu DewCheck nie kalibruje się przed każdym pomiarem, zatem ważna jest dla nas precyzja wykonania badania fabrycznego. Mówimy tu o wartości procentowej pokazującej o ile urządzenie może się pomylić. Tę wartość nazywamy błędem pomiarowym. Rozdzielczość pomiaru to najmniejsza zmiana wielkości mierzonej, na jaką reaguje przyrząd pomiarowy – w przypadku temperatury pomiary będą się różnić o +/- 0,1 °C i +/- 3% dla wilgotności.
Podstawowe dane:
BŁĄD POMIARU | ROZDZIELCZOŚĆ POMIARU | ZAKRES | |
WILGOTNOŚĆ | +/- 3% | 0,5% | 0 – 100% |
TEMPERATURA POWIETRZA | +/- 0,5 °C | 0,1 °C | -20°C – +80°C |
TEMPERATURA POWIERZCHNI | +/- 0,5 °C | 0,1 °C | -30°C – +60°C |
Pozostałe dane:
WYMIARY | 195 x 75 x 35 mm |
WAGA (włączając baterie) | ok. 300 g |
ZASILANIE | 3 x AA |
CZAS ŻYCIA | 400 godzin nieprzerwanego użycia/12 miesięcy interwał |
RODZAJ WYŚWIETLACZA | LED czarno-biały |
WYMIARY WYŚWIETLACZA | 2,4 cala |
CO MIERZY DEWCHECK?
Na ekranie wyświetlają nam się 5 parametrów:
RH – wilgotność względna [%], ang. Relative Humidity,
Ts – temperatura powierzchni [°C], ang. Surface Temperature,
Ta – temperatura powietrza [°C], ang. Air Temperature,
Td – temperatura punktu rosy [°C], ang. Dew Point Temperature,
ΔT – delta T, ΔT= Ts-Td [°C], różnica pomiędzy temperaturą stali a temperaturą punktu rosy.
Każdy z tych parametrów został opisany w naszym artykule o pomiarze warunków klimatycznych.
TRYBY DZIAŁANIA I PAMIĘĆ URZĄDZENIA
DewCheck 4 posiada dwa tryby pracy: pomiar warunków tu i teraz oraz pomiar zapisujący serię wyników. Pamięć do „ręcznego” zapisywania może rejestrować 6000 odczytów w maksymalnie 8 seriach (Batch). Pamięć do rejestrowania interwałów może przechowywać do 12 000 pomiarów również w 8 partiach.
KILKA SŁÓW O SONDZIE
Tak naprawdę, urządzenie mierzy trzy parametry: temperaturę otoczenia, temperaturę powierzchni oraz wilgotność względną. Używa tych wartości do wyliczenia temperatury punktu rosy oraz ΔT. Czujniki używane do pomiaru znajdują się w górnej części urządzenia, sonda do pomiaru temperatury powierzchni musi jej dotykać pod kątem 90°.
USTAWIENIA
Menu ustawień można skonfigurować w 4 językach (niestety nie ma polskiego) i prezentuje się następująco:
Możliwość ustawienia interwału czasowego podczas używania tryby LOG INTERVAL. Tu ustawiamy limity dla każdej mierzonej wartości. A tu wybieramy język.
Ponadto: mamy możliwość zmiany jednostki temperatury, zmiana daty i godziny, włączenie/wyłączenie podświetlenia oraz podgląd ogólnych informacji o urządzeniu.
OBSŁUGA URZĄDZENIA
Miernik jest gotowy do użytku od razu po zakupie. Po włączeniu urządzenia wyświetla nam się podstawowe menu, w którym decydujemy w jakim trybie będziemy pracować.
- OPCJA MEASURE – jest to pomiar tu i teraz. Przykładamy sondę do badanej powierzchni i po ustabilizowaniu się pomiarów (zniknięciu strzałek przy opisie wartości) można użyć przycisku HOLD, aby „zamrozić” pomiar i zrobić zdjęcie. Ten odczyt rozpoczyna się od razu i pomiary nie są zapisywane się w pamięci urządzenia. Podczas dotykania sondą powierzchni nie używamy nadmiernej siły, wystarczy tylko lekki dotyk (zbyt mocny nacisk może spowodować uszkodzenie sondy). Strzałki oznaczają, że pomiar jeszcze się nie ustabilizował, a ikona dźwięku oznacza reakcję na limit, który został wcześniej ustawiony. Odczyt pewny to odczyt bez strzałek na ekranie.
2. OPCJA LOG MANUAL – opcja dająca możliwość ręcznych pomiarów zapisywanych w pamięci urządzenia. Świetne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zrobienia zdjęcia. Wybieramy pusty Batch i całą naszą sesję pomiarową zapisujemy włącznie z datą oraz godziną.
Menu główne. Wybieramy, w której serii będziemy zapisywać dane. Te, które oznaczone są ciemnym polem są już zajęte i aby znów na nich pracować należy je oczyścić. Po wejściu w serię możemy przejść do ustalenia interesujących nas limitów. Ustalanie limitów pomiarów. Pierwszy pomiar. Po ustaleniu się wyników wybieramy przycisk HOLD, następnie STORE. Oznacza to, że dane zostały zapisane. Czynność powtarzamy wielokrotnie.
Znajdziemy tutaj również opcję RECALL – czyli podgląd wykonanej przez nas sesji pomiarowej oraz CLEAR – usunięcie wszystkich Batch’y bez możliwości ich przywrócenia.
3. OPCJA LOG INTERVAL – samoczynny pomiar wyników w określonym przedziale czasowym. Miernik ma możliwość ustawienia limitów oraz interwałów czasowych, w których będą robione pomiary. Interesująca opcja, jednak ze względu na koszt urządzenia, pozostawienie go bez opieki na konstrukcji może być nieco ryzykowne… W tym przypadku lepiej sprawdzi się LOGGER, który jest tańszy i znacznie mniejszy. Świetnie poradzi sobie jako „szpieg” w czasie prowadzenia prac.
Menu główne. Wybór serii. Ustalanie limitów. Ustalono limit RH w przedziale 30-70%. Możliwość wyłączenia limitu dolnego lub górnego. Wciskając przycisk START rozpoczynamy pomiar, zostawiamy urządzenie w wybranym przez nas miejscu, a ono co 10s będzie robiło odczyt warunków. Po skończonym interwale mamy możliwość podejrzenia wyników poprzez przycisk RECALL.
DEW CHECK4 DOK
Urządzenie, które dokupujemy osobno, pozwalające na połączenie urządzenia z komputerem lub jako uchwyt magnetyczny z sondą mierzącą temperaturę powierzchni. Zapisane pomiary można w ten sposób przenieść na komputer.
DOK, obok widoczny doczepiany termometr stykowy z magnesem. Podłączenie DOK do DewCheck4. DewCheck4 z DOKiem wraz z termometrem. Widok z boku.
Wyniki naszych pomiarów możemy przenieść do komputera za pomocą dedykowanego oprogramowania TQC Ideal Finish Analysis. Jest to oprogramowanie współpracujące tylko z systemem Windows. Za jego pomocą możemy zrzucić zawartość pamięci DewCheck’a, a następnie dokonać wielorakiej analizy pomiarów. Prezentacja pomiarów może być dokonana w formie tabel i różnorakich wykresów.
WNIOSKI
Urządzenie świetnie sprawdza się w trakcie prac. Jest wykonane solidnie, obudowa jest mocna, a sonda trwała (przy odpowiednim traktowaniu). Stosunkowo niewielki pobór prądu sprawia, że nie musimy martwić się o częste wymiany baterii. Warto zwrócić uwagę, że praca w niskich temperaturach nie sprawia DewCheck 4 problemów. Wartości ustalają się szybko i sprawnie, w odróżnieniu od jego kolegi produkowanego przez firmę Elcometer. Znaczącą wadą urządzenia może być brak połączenia via wszędobylski już dziś Bluetooth. Aby pobrać dane musimy podłączyć urządzenie poprzez kabel lub dok , co może być uciążliwe, zwłaszcza jeśli otaczamy się sprzętem, którego systemem operacyjnym jest Android. Piętą Achilesową jest zastosowany wyświetlacz, mało czytelny, jak na dzisiejsze standardy. Funkcjonalnie urządzenie jest względnie bogato oprogramowane, jednakże najczęściej stosowany do pomiaru tu i teraz, ale jak widać powyżej mamy również opcję zapisywania pomiarów.
Sprzęt do testów dostarczyła firma BEMAKOR