Dysza, to ostatni element instalacji do obróbki strumieniowo – ściernej. Przez dyszę wydobywa się ścierniwo rozpędzone przez strumień nośny. Dysza z wężem, to narzędzie w rękach pracownika, dlatego nie powinna skrywać przed nim tajemnic i być dobrana tak, aby wydajność pracy była optymalna.
Dysze produkowane są z różnych materiałów w zależności od zastosowania:
- ceramiczne – stosowane do prac wykorzystujących lekkie i nieagresywne ścierniwa,
- z węglików spiekanych – ten rodzaj dysz jest najczęściej stosowany ze względu na duży wachlarz zastosowań; wykonane z trzech typów węglików:
- dysze z węglika krzemu (o trwałości do 500 h) są lekkie, a stosowane ścierniwo to często szlaka pomiedziowa,
- dysze z węglika wolframu (o trwałości do 300 h) stosowane są do ścierniw o dużej twardości,
- dysze z węglika boru (o trwałości do 1000 h) są najtrwalsze i najdroższe, mogą być stosowane w ekstremalnych warunkach oraz przy twardych i agresywnych ścierniwach typu: korund, węglik krzemu, śruty stalowe i staliwne o podwyższonej twardości.
Podstawowe parametry charakteryzujące dysze to:
- średnica nominalna – im większa średnica, tym większa wydajność procesu, ale i większe zapotrzebowanie na sprężone powietrze i ścierniwo,
- długość – im dłuższa dysza, tym większa prędkość ścierniwa.
Wpływ długości dyszy na jej zastosowanie:
- najkrótsze dysze mają około 40 – 50 mm długości; używa się ich do czyszczenia drobnych elementów w bliskiej odległości od powierzchni obrabianej,
- dysze krótkie, o długości do 90 mm, wytwarzają skupioną wiązkę ścierniwa; stosowane są do wysokowydajnego oczyszczania z bliskiej odległości od powierzchni obrabianej, np. przy czyszczeniu barierek czy konstrukcji ażurowej,
- dysze długie, od 100 do 230 mm; stosowane tam, gdzie potrzebna jest najwyższa jakość czyszczenia i wysokie rozwinięcie powierzchni.
Na wydajność pracy ma wpływ kształt dyszy. Stosujemy dysze proste (o przekroju cylindrycznym lub stożkowym) i kątowe. Użytkowanie dyszy o przekroju stożkowym (tzw. Venturiego lub zbieżno – rozbieżna) powoduje wzrost wydajności pracy, ale i też życie takiej dyszy jest krótsze niż dyszy o przekroju cylindrycznym. Na zużycie dyszy ma również wpływ stosowane ścierniwo.
Montaż oprawy dyszy do węża materiałowego.
Ważny kolejny element, to hebel (ang. Deadman) do włączania i wyłączania obiegu sprężonego powietrza. Hebel pneumatyczny lub elektryczny, to dźwignia do sterowania, którą montuje się około 10 cm przed oprawą dyszy. Sterowanie ręczne, czyli bez użycia hebla jest zabronione.
Technika prawidłowego śrutowania.
Śrutowanie, to metody czyszczenia powierzchni. W czasie prowadzenia procesu powinniśmy usuwać zanieczyszczenia bez naruszania zbyt głęboko metalu. Prawidłowe połączenie elementów instalacji, to jedno, a umiejętność operowania dyszą do śrutowania, to inna rzecz. Aspekty, o których należy pamiętać:
- Najkorzystniejsze wyniki uzyskuje się przy pracy dyszy w odległości 50 – 70 cm od obszaru czyszczenia. Przy zwiększeniu odległości dyszy od konstrukcji obszar pokrywania ścierniwem jest na tyle duży, że brak efektu pracy.
- Dyszę trzymamy pod kątem prostym do obrabianej powierzchni. Ze zmniejszeniem kąta spada chropowatość (operowanie dyszą pod kątem 90° ma charakter udarowy natomiast pod kątem 45° daje działanie szlifujące).