Przed przystąpieniem do prac malarskich czy do obróbki strumieniowo-ściernej konieczne jest sprawdzenie warunków atmosferycznych. Czym są warunki atmosferyczne? To ogół zjawisk atmosferycznych występujących na danym obszarze czyli: panująca temperatura, zachmurzenie, opady, wilgotność.
Dlaczego je sprawdzamy? Mają one ogromny wpływ na jakość i wytrzymałość nakładanej powłoki. To znaczy, że niedotrzymanie odpowiednich wartości (o których mówi specyfikacja) spowoduje nieprawidłowy przebieg procesu. Skutkiem tego jest otrzymanie produktu złej jakości. Czy nałożenie powłoki przy zbyt dużej temperaturze spowoduje jej wady? Czy zbyt wysoka wilgotność sprawia, że powłoka nie przylgnie odpowiednio do konstrukcji? Dokładnie tak! Dlatego tak ważne jest monitorowanie warunków środowiska podczas całego procesu przygotowywania powierzchni, malowania i utwardzania.
Z REGUŁY wszystkie wymagania zawarte są w specyfikacji. Rodzaj użytych produktów mówi nam również o dopuszczalnych warunkach środowiskowych. Na przykład farby poliuretanowe w trakcie aplikacji potrzebują niskiej wilgotności, natomiast grunty etylokrzemianowe wysokiej, aby się utwardzić.
Dla osób pracujących na malarni/śrutowni ważnych jest kilka parametrów: